E Premte, 4 Shtator 2015

Aksident i rëndë në Pejë (Foto)

2 Shtator, 2015, 0 Komente

Në Pejë, saktësisht tek stadiumi i qytetit dhe palestra e sporteve, në këto orë të mbrëmjes ka ndodhur një aksident i rëndë ku janë përfshirë katër automjete direkt në aksident dhe tri tjera që kanë qenë pranë rrugës. I kontaktuar nga Indeksonline, zëdhënësi policor i rajonit të Pejës, Xhevat Ibraj, tha: “Mund të konfirmoj se […]

Xhamia në Vitomiricë, Komuna Pejës: Kryetari nuk e njeh drejtorin e Urbanizmit, planeri nënshkruan kushte ndërtimore

2 Shtator, 2015, 0 Komente

Një kërkesë normale e Bashkësisë Islame për kushte ndërtimore të një xhamie ka ngritur pyetjen e rëndësisë së postit të drejtorit dhe vetë ekzistimit të Drejtorisë së Urbanizmit, si degë e trungut institucional të Komunë së Pejës. Autoritetin e kësaj drejtorie dhe të vet drejtorit të saj, Salih Lajçi, e ka vënë në sprovë kryetari […]

E shtuna sjell tri ndeshje në Superligë

29 Gusht, 2015, 0 Komente

Tri ndeshje të javës së dytë të Raiffeisen Superligës janë në program sot. Në stadiumin ‘Shahin Haxhiislami’ të Pejës, Besa pret Prishtinën, pasi stadium i tyre është duke u rinovuar. Në Kizhnicë, Hajvalia i bënë konak Drenicës, kurse pas një kohe të gjatë, një takim i Superligës do të luhet në stadiumin e Flamurtarit në […]Artikulli i Ditës

Kosova e “burrave”, për 100 femra janë 101 meshkuj

29 Maj, 2015

Mosha mesatare e meshkujve që vendosin të martohen në Kosovë është 30.8 vjeçare , kurse mesatarja për gra është 27.3 vjeç, transmeton Klan Kosova. Këto të dhëna u bën publike në raportin “Gratë dhe burrat në Kosovë”të publikuar sot nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, transmeton Klan Kosova. Ja disa fakte të tjera nga ky […]

Lexo më shumë

Artikuj nga e kaluara

Sporti

QORRAJ I BASHKOHET SKËNDERBEUT TË KORÇËS

Futbolli i Kosovës ka mbetur më i varfër pasi njëri ndër talentet e saj më të mirë, Florent Qorraj ka braktisur atë. Mesfushori fantastik i Besës së Pejës edhe zyrtarisht iu është bashkuar skuadrës nga Shqipëria, Skënderbeut të Korçës. 22-vjeçari ka arritur marrëveshje tri vjeçare me korçarët ndërsa do t’i bashkohet atyre gjatë ditëve në […]


Artikuj tjerë nga sporti

Nga Studentët

Varfëria në Kosovë

Varfëria është problem i paraqitur kudo në botë, prandaj edhe është temë e rëndësishme për tu hulumtuar dhe diskutuar. Eshtë mjaft vështirë t’i qasemi thellësisë së varfërisë dhe të njihen metodat që vendet në epokat e kaluara kanë përdorur për eliminimin ose shmangjen e saj. Edhe vendet e zhvilluara ballafaqohen me varfërinë, mirëpo posedojnë metoda te cilat ndihmojnë në […]


Artikuj tjerë nga studentët

Shkrimet prej qytetareve
Kushtetuta e Republikës së Kosovës me mangësitë substanciale qe ka, dhe riparimi i saj për një qëndrueshmëri stabile

Gent Gjini "Magjister i Shkencave Kushtetuese Politike"

4 Gusht, 2015

Kushtetuta e Republikës së Kosovës, e cila bazën derivative e ka nga Pakoja e Ahitsarit, është pikërisht ajo kushtetutë, që Kosovën e bëri me republikë dhe me elemente te shtetësisë, dhe me bazë funksionale të organizmit të brendshëm me instucione të pavarura të saj, dhe me krijimin e qytetarit të saj identifikues. Kjo kushtetute më […]

Lexo me shume
Konfliktet e interesit, dhe punësimet familjare te stilit KIM YONG dukuri e vetme punësimi, në Republikën e Kosovës dhe faktori kyç për mërgaten e të rinjve

Gent Gjini "Magjister i Shkencave Kushtetuese Politike "

4 Gusht, 2015

Sot në Republikën e Kosovës të vetëmit sektor ku gjen punë dhe merr një page të mirë, është sektori publik respketivisht administrata publike, qoftë qeveritar apo ai i sistemeve te drejtëisë si në gjyqësi, apo në prokurori. Dhe pothuajse në këto vende të punës mund të hasim shume dukurit të konflikteve të interesit, dhe pranimeve […]

Lexo me shume
Toka e Kosovës është ASET i Kosovës

Seremb Gjergji

26 Janar, 2015

Trepça dhe të gjitha minierat tjera janë tokë e Kosovës, janë ASET i Kosovës. Këtë realitet nuk mund ta ndryshoi askush – ashtu sikur askush nuk mund ta ndryshoi integritetin territorial të Kosovës. Deklarimet serbe janë të kota – ashtu edhe duhet të trajtohen. Qeveria e Kosovës ka nevojë dhe duhet të gjejë modelin i […]

Lexo me shume